cat supplies

Ką žinoti apie kačių veisimą

By in Naujienos on 2019 31 liepos

Ką reikia žinoti apie veisimą?

Veisimas prasideda nuo gyvūno veislės išsirinkimo. Prieš rinkdamiesi gyvūną, būtinai paskaitykite apie veislę, jos ypatumus, charakterį, trūkumus, genetines ligas bei standartus.

cats supplies list must have

Išsirinkus veislę sunkiausia užduotis – įsigyti tinkamą gyvūną. Rekomenduočiau visų pirma pažiūrėti parodose šios veislės atstovus ir kuo daugiau, tuo geriau. Reikia suprasti kokie reikalavimai yra keliami pasirinktai veislei bei į ką privaloma atkreipti dėmesį. Galite paprašyti pažįstamų veisėjų, kad padėtų įvertinti ir parinkti tinkamą gyvūną.

Jei gyvūnas yra dalyvavęs parodoje, paprašykite jo vertinimo lapo (ir greičiausiai dviejų, nes būna dviejų dienų parodos pas du skirtingus teisėjus). Jei gyvūnas nedalyvavęs parodoje, o tokia artėja – visada galima skirti dvi dienas ir apie šimtą eurų ir sudalyvauti parodoje bei sulaukti teisėjų įvertinimų. Jeigu perkamas gyvūnas yra labai brangus, galima prašyti iš veisėjo garantijų – jei teisėjų įvertinimai yra blogi, galima sutarti dėl dalies pinigų grąžinimo arba netgi gyvūno grąžinimo.

Sekantis žingsnis – dalyvavimas parodose su tikslu gauti gerus – puikius įvertinimus. WCF sistemoje reikalingi du tokie įvertinimai (reiškia reikia sudalyvauti bent vienoje dviejų dienų parodoje (kaina apie 150 lt.).

Partnerio parinkimas – kergimui suprantama reikalingi du katinai. Maži veislynai dažniausiai nelaiko ir patino, ir patelės. Partneris irgi turi turėti bent du teisėjų įvertinimus. Taip pat teisėjų tinkamus įvertinimus atspindi kačių titulai. WCF sistemoje pirmasis titulas yra Champion. Viso yra 6 titulų lygiai (aukščiausias World Champion). Katino paslaugos kainuoja nuo 700 litų. Kuo aukštesnio titulo katinas, tuo daugiau prašoma už kergimą. Kartais šeimininkai sutaria ne piniginį užmokestį, bet vieną kačiuką. Katino savininkas turi teisę pirmasis pasirinkti kačiuką iš visos vados.

Partnerio pasirinkimas yra labai sudėtingas ir svarbus etapas. Neužtenka vien to, kad katinas turi aukštą titulą. Veisimo esmė – patobulinti veislė bei išveisti kuo geresnius palikuonis. Tad jeigu Jūsų katė pagal veislės standartą yra truputi per ilga, Jums reikia ieškoti trumpo katino, jei Jūsų katės smakras per silpnas, reikia ieškoti katino su tvirtu „stalčiumi“ ir panašiai.

Veislyno įkūrimas ir leidimų gavimas. Norint veisti – nepakanka turėti gerus įvertinimus ir tinkamą partnerį. Reikia sutvarkyti ir „popierizmą“ – reikia įstoti į klubą, įkurti veislyną, jį užregistruoti norimoje sistemoje. Žinoma, katė ir katinas turi turėti veislės dokumentus. Abiejų būsimų „tėvų“ dokumentus reikia nusiųsti į Jūsų klubą bei gauti leidimą kergti. Duodant leidimą žiūrima ar kergiami gyvūnai nėra artimi giminaičiai (nebent tai yra leidžiama jeigu veislė nauja), ar nėra draudimo kergti ir panašiai.

Po kergimo reikia informuoti klubą apie įvykusį kergimą, nusiųsti kergimo aktą. Gimus kačiukams – per savaitę apie tai reikia informuoti klubą, nurodant kiek ir kokių kačiukų gimė.

Pasiruošimas kergimui ir pats kergimas:

Prieš kergimą dažnai yra daromi įvairių užkrečiamų kačių lygų testai abiems katėms (juk nenorite kad Jūsų mylima katė, į kurią investavote daug laiko ir pinigų po kergimo susirgtų pagydoma ar net ir nepagydoma liga). Dažniausia katė yra vežama pas katiną (nes savo namuose katė gali pasijausti tikra šeimininke ir iškaršti kailį atvykėliui arba katinas svetimuose namuose gali būti per daug išsigandęs, kad atliktų tai, ko atvažiavo). Prieš kergimą abiem katinam taip pat yra apkerpami nagai (kad kraujo nenuleistų vienas kitam).

Pats kergimas irgi yra darbas. Geri veisėjai didžiąją kergimo laiko dalį praleidžia tam pačiam kambaryje kaip ir katės. Tai reikalinga nes: katės gali susižaloti; jeigu katė ar katinas (o netyčia ir abu) yra nepatyrę meilės reikaluose, jiems gali tekti pagelbėti. Pavyzdžiui jeigu katė yra stambi ir ilga, o katinas smulkesnis ir trumpas – jis gali „nepataikyti“ ten kur reikia – tam reikalinga žmogaus pagalba. Taip pat neužtenka vieno suėjimo. Rekomenduojama, kad katinai sueitų kuo daugiau kartų. Pats kergimosi procesas irgi nėra akiai mielas, kaip galėtų atrodyti. Katinai apvaisindami kates įsikabina dantimis Joms į sprandą, nagais į šonus. Tad bet jau pūkų kuokštų tikrai rasite nemažai (ir tai natūralu), o jeigu veisiate plikas kates – galite rasti odoje ir skylių bei daug subraižymų.

Išnešiojimas. Katino darbas šioje vietoje yra baigtas ir gavęs savo atlygį jis toliau gyvena savo gyvenimą (na nebent jis įsimylėjo katę ir rymoja prie lango jos vėl laukdamas). Katei yra sunkiau – jai kaip ir moteriai gali prasidėti nuotaikų kaita. Vėlesnėmis savaitėmis (katės nėštumas trunka apie 63 dienas) katė pradės daugiau valgyti, stambėti bei lėtėti. Jūs ją turėtumėte būtinai saugokite, neleiskite daug šokinėti, šerkite ir puoselėkite.

Likus 5-7 dienom iki gimdymo patartina stebėti katę ir dieną, ir naktį. Apie pasiruošimą gimdymo priėmimui – papasakosime kitame straipsnyje.

Gimus kačiukams reikia būti pasiruošus prie jų budėti bent vieną – dvi savaites. Ypač jeigu gimsta daug kačiukų arba jie gimsta silpni. Kam būdėti? Katė gali užspausti tą menką padariuką, nes jeigu jų slankioja po guolį pavyzdžiui šeši, katei yra tikrai sunku atsigulti taip, kad jų nei vieno neužspaustų, ypač pirmosiomis savaitėmis, kai jie gali sverti apie 100 gramų. Patartina pirmą mėnesį, kelis kartus per dieną sverti mažylius ir stebėti jų svorį. Jeigu kuris nors kačiukas neauga (o paauga jie daug – po 10-30 gramų per dieną) – jį reikia primaitinti ir kitaip saugoti (dirbtinio pienuko kaina – apie 40 lt, o jo gali prireikti apie 2-3 vnt.).

Taip pat reikia stebėti ar motina gali išmaitinti visus kačiukus. Netgi ir paaugusius kačiukus gali tekti primaitinti pipete porą kartų per dieną (ir naktį). Tad pasiruoškite poros savaičių bemiegėm naktim ar ankstyviems rytams.

Vėliau, neskaitant siautulio namie ir nerimąstingo katės lakstymo paskui vaikus Jums dar liks šiuos neklaužadas paskiepyti du kartus. Prieš skiepus būtinai reiks suduoti vaistų nuo kirminų (kad kirminai išsigandę skiepų nesugalvotų išlysti per kačiukų burnas lauk). Be skiepų pati skausmingiausia procedūra yra čipavimas. Čipų adata yra ypatingai didelė ir skausminga (čipai, ES pasas ir skiepai kainuoja nemažai).

Sekantis žingsnis – dokumentų išėmimas Jūsų klube. Klubas išduoda kilmės dokumentą kiekvienam iš kačiukų. Dokumento kaina apie 30-50 eurų (vėlgi priklausomai nuo klubo ir sistemos).

Kačiukų pardavimas – skelbimus nepatingėkite dėti, kai jau žinosite kačiukų lytis. Nes pardavimas yra viena iš sunkiausių užduočių. Patikėkite, nestoviniuoja eilė pirkėjų įsigyti kačiukų po 500€ ar daugiau.

Kačiukus naujiems šeimininkams dažniausiai leidžiama atiduoti nuo 3 mėn. Būna kad kačiukai yra pardavinėjami iki 7 mėn. Tad reiks apsišarvuoti kantrybe ir meile.

Jei turite lėšų ir laiko – patartina sudalyvauti parodose su vada arba išstatyti atskirus kačiukus. Kuo geresni įvertinimai – tuo daugiau šansų, kad Jūsų kačiuką pastebės. O jeigu jis dar yra ypatingai geras, nuo to gali padidėti ir kačiuko kaina.

Pelnas – čia pati neapibrėžčiausia veisimo dalis. Jeigu Jūsų katė pagimdys 6 kačiukus, kuriuos visus iškart ir paduosite – yra tikimybe uždirbti keletą tūkstančių eurų. Jeigu ne – kuo toliau, tuo labiau mažės Jūsų galimas pelnas, arba netgi jis gali peraugti į nuostolį. Tad prieš veisiant reikia sukaupti tam tikrą lėšų kiekį visoms numatytoms išlaidoms, bei papildomai maistui (o jie daug suvalgo kol auga..), smėliukui (maistas juk turi išeiti lauk..) bei nenumatytoms išlaidoms (pavyzdžiui vazonams, ligų gydymui ar pan).

Tad didžiausias veisėjų pelnas yra ne litai, eurai ar kokie nors popieriniai žvėreliai, o 3-6 mėnesius lakstantys meilūs ir pūkuoti (arba ne) padariukai.

Cat supplies guide

Comments are closed.