SEB: gyventojai neturi vienos nuomonės dėl būsto kainų ateityje

SEB: gyventojai neturi vienos nuomonės dėl būsto kainų ateityje

SEB banko būsto kainų lūkesčių rodiklis rodo, kad pernai metų gruodį daugiau negu pusė (52 proc.) respondentų tikėjosi, kad būsto kainos per artimiausius dvylika mėnesių padidės, 13 proc. – kad sumažės, 23 proc. – kad nesikeis. Palyginti su ankstesniu laikotarpiu, matyti, kad gyventojų lūkesčiams įtaką galėjo daryti skirtingi veiksniai.

Pernai metų rugsėjį, kad būsto kainos didės, manė 48 proc. gyventojų, kad mažės, – 12 proc., kad bus tokios pat, – 29 procentai.
Metų pabaigoje padaugėjo ir tų, kurie mano, kad kainos artimiausiu metu didės (4 proc. punktais), ir tų, kurie galvoja, kad kainos mažės (1 proc. punktu). Akivaizdžiai sumažėjo manančių, kad kainos nesikeis (6 proc. punktais).


„Tai reiškia, kad gyventojų lūkesčiams įtaką galėjo daryti skirtingi veiksniai. Viena vertus, dėl tvirtesnio tikėjimo, kad pajamos ateityje didės, galėjo sustiprėti ir būsto kainų augimo lūkesčiai. Kita vertus, dėl naujų Lietuvos banko reikalavimų nuo pernai lapkričio buvo dar sugriežtintos būsto paskolų teikimo sąlygos, kas galėjo padidinti priešingus – kainų mažėjimo – lūkesčius“, – sako SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Anot jos, gerokai sumažėjo 25–29 metų respondentų, manančių, kad kainos didės. Tai tie, kuriems reikalinga būsto paskola ir kuriems trumpesnis ilgiausias leistinas paskolos terminas reiškia ir mažesnę leistiną paskolos sumą. Pernai rugsėjį 58 proc. šios amžiaus grupės respondentų manė, kad kainos didės, gruodį – jau 52 procentai. Manančių, kad kainos mažės, šioje amžiaus grupėje padaugėjo labiausiai – 4 proc. punktais – nuo 5 iki 9 procentų.

Manančių, kad kainos artimiausiu metu kils, padaugėjo, o kad kainos kris, sumažėjo tik Vilniaus apskrityje (atitinkamai 7 ir 3 proc. punktais). Kauno ir Klaipėdos apskrityse didėjo lūkesčiai, kad kainos kris (atitinkamai 4 ir 16 proc. punktų), ir mažėjo, kad kainos kils (atitinkamai 5 ir 9 proc. punktais). Remiantis įmonės „Ober-Haus nekilnojamasis turtas“ duomenimis, pastaruoju metu tik Vilniuje kainos pastebimiau ir tedidėjo.

Gyventojų apklausą apie būsto kainų lūkesčius Lietuvoje SEB banko užsakymu atliko bendra Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų bendrovė „Baltijos tyrimai“ 2015 metų gruodžio mėnesį. Iš viso apklausta 1 060 Lietuvos gyventojų, kurių amžius 15–74 metai, iš 123 vietovių. Tokios imties rezultatų paklaida neviršija 3 procentų.

Parašykite komentarą